معاملات الگوریتمی فارکس: درک اصول اولیه

معاملات الگوریتمی فارکس

تغییرات معاملات الگوریتمی فارکس از گذشته تا به حال

نزدیک به 30 سال پیش ، بازار ارز (فارکس) با معاملات انجام شده از طریق تلفن ، سرمایه گذاران موسسه ای ، اطلاعات قیمت غیر شفاف ، تمایز مشخص بین معاملات معامله گران و معاملات فروشنده و مشتری و تمرکز کم بازار مشخص می شد.مروزه پیشرفت های فن آوری ، بازار فارکس را متحول کرده است و معاملات را می توان به سرعت از طریق رایانه انجام داد همچنبن فارکس  این اجازه را می دهد تا معامله گران خرده فروش هم وارد بازار شوند .در حالی که جریان قیمت آنی منجر به شفافیت بیشتر شده و تمایز بین فروشندگان و مشتریان آنها به حداقل رسیده است. تغییر قابل توجه دیگر ، معرفی معاملات الگوریتمی است که ممکن است منجر به بهبود عملکرد معاملات در فارکس شود ، اما خطراتی را نیز به همراه دارد. در این مقاله ، با بررسی اصول بازار فارکس و معاملات الگوریتمی ، ضمن اشاره به برخی از خطرات ذاتی آن ، برخی از مزایای معاملات الگوریتمی در معاملات ارز را شناسایی خواهیم کرد.

 

نکات کلیدی معاملات الگوریتمی

در دهه 1990 ، بازارهای فارکس تبدیل به اولین مکان هایی شدند که در آن متخصصان وال استریت از معاملات مبتنی بر صفحه لذت می بردند. طی چند سال گذشته ، معاملات آنلاین گسترش یافته است تا به سرمایه گذاران و معامله گران عادی اجازه دهد معاملات  خود را با FX و امنیت انجام دهند.. اکنون ، افراد حتی می توانند به برنامه های پیچیده تر معاملات الگوریتمی دسترسی پیدا کنند که معاملات فارکس را با استفاده از طیف گسترده ای از استراتژی های موجود به صورت خودکار انجام می دهند. معاملات الگوریتمی می توانند به معامله گران سرعت و دقت بدهد،  در حالی که خطرات خاصی نیز برای معامله گران وجود دارد که مربوط به تنظیم خودکار و فراموش کردن آن است.

اصول بازار معاملات الگوریتمی فارکس

در بازارهای فارکس ، جفت ارز با توجه به قیمت های ذکر شده در حجم های مختلف معامله می شود. به ارز پایه با توجه به ارزش ارز قیمت داده می شود. فارکس بزرگترین و پرمصرف ترین بازار مالی جهان به حساب می آید که پنج ساعت در هفته به صورت 24 ساعته معامله می کند. متوسط ​​حجم جهانی معاملات روزانه فارکس از سال 2017 تقریباً 3 تریلیون دلار بود. عمده این معاملات با دلار آمریکا ، یورو و ین ژاپن انجام می شود و طیف وسیعی از بازیکنان را شامل می شود ، از جمله بانک های خصوصی ، بانک های مرکزی ، شرکت ها ، شرکت های مالی ، تجار خرده فروشی فردی و سرمایه گذاران بزرگ موسسه مانند صندوق های بازنشستگی.

دلیل اصلی وجود بازار فارکس این است که مردم برای خرید کالاها و خدمات خارجی نیاز به تجارت ارز دارند ، اگرچه تجارت سوداگرانه ممکن است انگیزه اصلی برخی از سرمایه گذاران باشد. فعالیت در بازار فارکس نرخ واقعی ارز را تحت تأثیر قرار می دهد و بنابراین می تواند بر تولید ، اشتغال ، تورم و جریان سرمایه هر کشور خاص تأثیر عمیقی بگذارد. به همین دلیل ، سیاست گذاران ، مردم و رسانه ها همه علاقه مندی به بازار فارکس دارند.

مبانی تجارت الگوریتمی

الگوریتم اساساً مجموعه ای از قوانین خاص است که برای تکمیل یک کار مشخص طراحی شده است. در معاملات بازار مالی ، رایانه ها الگوریتم های تعریف شده توسط کاربر را که با مجموعه ای از قوانین مانند زمان ، قیمت یا مقدار تعیین کننده ی معاملات می سنجند و معاملات را انجام می دهند. در بازارهای مالی چهار نوع اساسی معامله ی الگوریتمی وجود دارد:

1- براساس استراتژی تعریف شده و بر اساس تجزیه و تحلیل آماره داده هایی که طی سلسله زمان تاریخی به دست آورده ، بازار را کامل رصد کرده تا فرصت‌های معاملاتی را به موقع و درست تشخیص دهند.

2- Auto-hedging استراتژی ای است كه قوانینی را برای كاهش در معرض خطر قرار گفتن معامله گر قرار می دهد.

3-استراتژی های اجرای الگوریتمی اجرای یک هدف از پیش تعیین شده مانند کاهش تأثیر بازار یا انجام سریع یک معامله است.

4- دسترسی مستقیم به بازار ، سرعت بهینه و هزینه های کمتری را توصیف می کند که در آن معامله گران الگوریتمی می توانند به چندین سیستم عامل تجارت دسترسی پیدا کرده و به آن متصل شوند

یکی از زیرمجموعه های معاملات الگوریتمی ،معامله با فرکانس بالا است که با نرخ و سرعت بسیار بالا در اجرای سفارشات معاملاتی مشخص     می شود. معاملات با فرکانس بالا می تواند مزایای قابل توجهی از جمله توانایی انجام معاملات در میلی ثانیه که از تغییرات افزایشی قیمت ایجاد شده را به معامله گران بدهد ، اما همچنین در معاملات در بازار بی ثبات فارکس خطرات خاصی را نیز به همراه دارد.

معاملات الگوریتمی در بازار فارکس

بیشتر رشد معاملات الگوریتمی در بازارهای فارکس طی سال های گذشته به دلیل خودکارسازی الگوریتم هایی در برخی فرآیندها و کاهش ساعات مورد نیاز برای انجام معاملات ارزی بوده است. کارایی ایجاد شده توسط اتوماسیون (خود فرمان) منجر به کاهش هزینه های انجام این فرآیندها مانند اجرای سفارشات معاملاتی می شود. خودکار سازی فرآیند معاملات با الگوریتمی که براساس معیارهای از پیش تعیین شده معامله شود ، مانند اجرای سفارشات در یک بازه زمانی مشخص یا با قیمت مشخص ، بسیار کارآمدتر از اجرای دستی است.

همچنین در بانک ها از الگوریتم هایی استفاده شده است که برای به روزرسانی قیمت جفت ارز در سیستم عامل های تجارت الکترونیکی برنامه ریزی شده اند. این الگوریتم ها سرعت مظنه دادن به نرخ ها در بازار را افزایش می دهند در حالی که به طور همزمان تعداد ساعات کار دستی را که برای قیمت گذاری لازم است کاهش می دهند.

برخی از بانک ها الگوریتم هایی را برنامه ریزی می کنند تا در معرض خطر قرار گیرند. الگوریتم ها ممکن است  توسط بانک ها به منظور نگه داری مقدار ثابت ارز خاصی که مشتری خریداری کرده ، ارز دیگری را بفروشند. این امر به بانک امکان می دهد میزان در معرض ریسک از قبل تعیین شده را برای نگهداری آن ارز حفظ کند. این فرآیندها توسط الگوریتم هایی کارآمدتر شده اند ، که معمولاً منجر به کاهش هزینه های معامله می شوند. با این حال ، اینها تنها عواملی نیستند که باعث رشد در معاملات الگوریتمی فارکس شده اند. الگوریتم ها به طور فزاینده ای برای معاملات سوداگرانه مورد استفاده قرار گرفته اند ، زیرا ترکیبی از فرکانس بالا و توانایی تفسیر سریع داده ها و اجرای دستورات به معامله گران اجازه داده است از فرصت های arbitrage (خرید و فروش بلافاصله در دوبازار مختلف به منظور سود بردن از تفاوت قیمت در آن دو بازار) ناشی از انحراف قیمت ناچیز بین جفت ارز استفاده کنند.

در بازار فارکس ، روش های اصلی معاملات تضمین شده از طریق قرارداد های معاملاتی و گزینه های ارزی است. قراردادهای نقطه ای خرید یا فروش ارز خارجی با تحویل فوری است. بازار spot فارکس به دلیل هجوم سیستم عامل های الگوریتمی از اوایل سال 2000 رشد قابل توجهی داشته است. به طور خاص ، گسترش سریع اطلاعات ، همانطور که در قیمت های بازار منعکس شده است ، امکان ایجاد فرصت های آربیتراژ را فراهم می کند. آربیتراژ مثلثی ، همانطور که در بازار فارکس شناخته شده است ، فرآیند تبدیل یک ارز به خود از طریق چندین ارز مختلف است. معامله گران الگوریتمی و فرکانس بالا فقط از طریق برنامه های خودکار می توانند این فرصت ها را تشخیص دهند. گزینه های فارکس به عنوان یک مشتق ، به روشی مشابه گزینه های دیگر اوراق بهادار عمل می کنند. گزینه های ارز خارجی به خریدار این حق را می دهد که در مقطعی از آینده جفت ارزی را با نرخ ارز خاص خریداری یا بفروشد. برنامه های رایانه ای گزینه های باینری خودکار را به عنوان راهی جایگزین برای جلوگیری از معاملات ارزی ارائه می دهند. گزینه های باینری منجر به یکی از دو نتیجه می شود: تجارت با صفر یا با قیمت اعتصاب از پیش تعیین شده تسویه می شود.

خطرات موجود در تجارت الگوریتمی فارکس

نکات منفی در معاملات الگوریتمی وجود دارد که می تواند ثبات و نقدینگی بازار فارکس را تهدید کند. یکی از این موارد منفی مربوط به عدم تعادل در قدرت تجارت فعالان بازار است. برخی از شرکت کنندگان برای دستیابی به اطلاعات و اجرای دستورات با سرعتی بسیار سریعتر از سایرین ، ابزاری برای دستیابی به فناوری پیشرفته دارند. این عدم تعادل در فناوری الگوریتمی می تواند منجر به تکه تکه شدن بازار و کمبود نقدینگی در طول زمان شود. بعلاوه ، در حالی که تفاوت های اساسی بین بازارهای سهام و بازار فارکس وجود دارد ، این باور وجود دارد که همان معاملات تجاری با فرکانس بالا که منجر به تشدید سقوط بازار سهام در 6 مه 2010 شد ، می تواند به طور مشابه بر بازار فارکس تأثیر بگذارد. در صورت تغییر شدید بازار ، الگوریتم ها ممکن است به سرعت پاسخ ندهند ، زیرا برای سناریوهای خاص بازار برنامه ریزی شده اند. برای جلوگیری از این سناریو ممکن است نیاز به نظارت و معاملات الگوریتمی در هنگام تلاطم باشد. با این حال ، در چنین شرایط شدید ، تعلیق همزمان معاملات الگوریتمی توسط بسیاری از فعالان بازار     می تواند منجر به نوسانات بالا و کاهش شدید نقدینگی بازار شود.

 

سخن پایانی

معاملات الگوریتمی توانسته است کارایی را افزایش دهد و هزینه های معاملات ارز را کاهش دهد ، اما همچنین با خطر بیشتری همراه است. برای اینکه ارزها به درستی کار کنند ، باید تا حدودی ارزش پایدار داشته باشند و از نقدینگی بالایی برخوردار باشند. بنابراین ، مهم است که بازار فارکس با نوسان قیمت پایین همچنان باقی بماند. بسیاری از سرمایه گذاران خواستار تنظیم و شفافیت بیشتر در بازار فارکس با توجه به موضوعات مرتبط با معاملات الگوریتمی هستند که در سال های اخیر بوجود آمده است. در پایان پذیرش روزافزون سیستم های معاملات الگوریتمی فارکس می تواند به طور موثر شفافیت در بازار فارکس را افزایش دهد. استراتژی های معاملات الگوریتمی – مانند هجینگ خودکار ، تجزیه و تحلیل آماری ، اجرای الگوریتمی ، دسترسی مستقیم به بازار و معاملات با فرکانس بالا – می تواند تناقضات قیمت را به نمایش بگذارد ، که فرصت های سودآوری را برای معامله گران ایجاد می کند. با این حال ، چالشی که فعالان بازار جهانی در معاملات فارکس الگوریتمی در آینده با آن روبرو هستند ، چگونگی ایجاد تغییراتی است که ضمن کاهش خطر ، منافع را به حداکثر می رساند.

 

این مقاله ترجمه شده توسط تیم آکادمی ایران ام کیو ال می باشد. 

سایر مقالات مرتبط

متا تریدر چیست؟
متاتریدر

متا تریدر چیست؟

متا تریدر چیست؟ اولین سوالی که هر فرد وقتی می خواهد آموزش های متاتریدر مانند آموزش صفر تا صد mql5،

کامل ترین و بهترین آموزش متاتریدر 4
mql4

کامل ترین آموزش متاتریدر 4

بهترین آموزش متاتریدر 4 متاتریدر4 یک پلتفرم معاملاتی محسوب می‌ شود که دارای رابط کاربری ساده است و همین یادگیری

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *